Çankırı http://www.booked.net/
+23°C

Basında Biz Menü

Haberler


01

 KOSGEB Çankırı Müdürü Yüksel ÖZDEMİR ve Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin ÇELİKTEN tarafındanimzalanan Mentörlük İşbirliği Protokolü ile Çankırıilinde belirlenen tecrübeli girişimciler veya KOSGEB tarafından desteklenen tecrübeli girişimciler tarafından; KOSGEB’e başvuru yapan yeni girişimcilerin faaliyetlerinin, vizyonunun geliştirilmesine yönelik tecrübelerin paylaşılarak tavsiye ve yönlendirmelerin yapıldığı ücretsiz mentörlük hizmeti sağlanacak.

 

Çankırı ilinde çok sayıda tecrübeli Sanayici ve müteşebbis bulunmakta. Yeni girişimcileri yönlendirmek, onlara akıl hocalığı yapmak adına bu protokol yapılmış olup bilgi ve deneyim sahibi Sanayicilerin bu bilgiyi ihtiyacı olan yeni girişimcilerle paylaşması ve onlara yol göstermesi sağlanacak.

 

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek programının amacı, girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve becerilerini geliştirmek, başarılı iş planlarını, iş modellerini ödüllendirmek, girişimcilik ekosisteminde yer alan aktörler arası işbirliğini arttırmak, yeni kurulan işletmelerin en kırılgan oldukları dönemde hayatta kalma oranının arttırılmasına katkı sağlayacak yapıların ve ulusal plan ve programlar doğrultusunda yeni işletmelerin kurulmasını ve sürdürülmesini sağlamak.

 

KOSGEB tarafından yeni dönemde yani Ocak 2019 tarihi itibariyle Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında bir girişimciye verilecek destek miktarı üst limiti 360.000 TL ye yükseltildi.

 

İmalat yapacak işletmelerin avantajlı olacağı Yeni dönemde Hizmet ve Ticaret alanında faaliyet gösteren işletmeler de 50.000 TL ye kadar destek alabiliyor.Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek tutarı 60.000 TLye kadar çıkabilecek.

 

Destekler iki başlık altında başvuran girişimcilere verilmekte:

 

1-Geleneksel Girişimci Desteği(Destek Miktarı üst limiti60.000 TL)

Geleneksel Girişimci Programı kapsamında işletmelerin kuruluşuna ve personel İstihdamına yönelik olarak destek sağlanır.

a-Kuruluş Desteği  (Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeler 5.000 TL, Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler 10.000 TL alabiliyor)

b- Performans Desteği(İşletme 2 sene boyunca istihdam ettiği personel sayısına göre yıllık 25.000TL ye kadar destek alabiliyor.)

 

2- İleri Girişimci Desteği(Destek Miktarı üst limiti 360.000 TL)

İleri Girişimci Programının hedefi, ülkemizin stratejik önceliklerine uygun olarak yenilikçi, sanayide dijitalleşme uygulamaları, orta yüksek/yüksek teknoloji düzeyindeki sektörler ile imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sayısının arttırılması,

 

İleri Girişimci Programında işletmelerin kuruluşuna, performansına, makine, teçhizat ve yazılım giderleri ile mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğuna yönelik hizmet alımlarına destek sağlanmakta.

a-Kuruluş Desteği  (Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmelere 5.000 TL, Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler 10.000 TL alabiliyor)

b- Performans Desteği(İşletme 2 sene boyunca istihdam ettiği personel sayısına göre yıllık 25.000 TL ye kadar destek alabiliyor.)

c-İleri Girişimci Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği

İşletme faaliyet göstereceği sektöre göre 300.000 TL ye kadar destek alabilecek. Destek Oranı %75 olup Destekleme kararı verilen makine, teçhizat ve yazılımın Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmış güncel yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, destek oranı %90 a çıkacaktır.

d-İleri Girişimci Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği

İşletmelere Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu  kapsamında destek verilecek.

 

Yapılan bu Protokol kapsamında ÇATSO tarafından Mentörlük verebilecek kişilerin belirlenmesi ve yeni girişimcilerin ÇATSO’yakayıtlı sanayici ve müteşebbislerin tecrübelerinden istifade etmeleri sağlanacak.Mentörlük hizmeti Girişimci adaylarına ücretsiz sağlanacaktır.

 

KOSGEB den Yeni Girişimci desteği alabilmek için öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınması gerekmekte.Girişimci adayları www.kosgeb.gov.tr duyurular bölümünden açılacak eğitimleri görebilmektedir.15 Nisan 2019 ve 29 Nisan 2019 tarihlerinde Çankırı ilinde Uygulamalı Girişimcilik eğitimleri planlanmıştır. Eğitimlere başvurular E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. 

Okunma Sayısı: 681
resim
Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017