Çankırı http://www.booked.net/
+23°C

Haberler

“MESLEKİ EĞİTİMİ TANITMA VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ” TANITILDI

  • 23.02.2021
  • ctso

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi” tanıtım toplantısı Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası (ÇATSO) toplantı salonunda gerçekleşti.

Toplantıya Vali Abdullah Ayaz, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten, Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Erdal Aslan,  Çankırı Esnaf  Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, meslek odaları temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantının açılış konuşması Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten tarafından yapıldı.

Mesleki ve teknik eğitimi çok önemsediklerini ifade eden Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten “Bizim dünya ile rekabet edebilmemiz, yüksek  teknoloji ve bilime sahip olabilmemizle mümkün. Bunun   için temelde teknik eğitime çok önem vermemiz gerekiyor” diyerek şunları söyledi:

“Bilim ve teknolojide ilerlemiş ülkeler kadar biz  de bilim ve teknolojiye önem vermeliyiz. Çünkü bizim önümüzde olan ülkeler var. Onları yakalayıp ileri geçmemiz lazım. Üretimin iki ayağından biri beşeri sermaye. Makine ekipmanı bir şekilde temin ediyoruz ama insan kaynağı çok önemli. Genç nüfusumuzla, insan kaynağımızla övünüyoruz ama bunların nitelikli olması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın mesleki eğitime verdiği önemi artırması bizleri sevindirdi. Biz de iş dünyası olarak meslekli eğitimi artırma noktasında çalışmalar yapıyoruz.” Diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Vali Abdullah Ayaz, buluşturamadıkları iki 2 grup bulunduğunun altını çizerek, “Bizim sanayicilerimiz işçi ararken bir grup genç arkadaşımız da iş arıyor.  Fakat iş arayanlarla işçi arayanlar nitelikleri  maalesef farklı. ‘Ne iş yaparsın?’ denildiğinde, ‘Ne iş olsa yaparız’ oluyor. ‘Ne iş olsa yaparım’ diyen gencimiz iş yerine yaramıyor. Bizim sanayicimizin istediği cevap ‘ne iş olsa yaparım’ değil onların istedikleri işlerden bir tanesini yapma şeklinde net oluyor” diye konuştu.

Vali Ayaz, yaş ortalaması düşük, üretkenliği yüksek bir ülkede sorunun çözülmesi gerektiğini vurgulayarak “Sanayicimiz ara eleman ihtiyacını karşılayamıyor. Farklı sektörlerde yabancıların varlığına rastlamaktayız. Belki bu bir taraftan zenginlik olarak kabul edilebilir ama diğer taraftan üzerinde düşünülmesi gereken bir durum. Hem gençlerimize nitelik kazandırır hem de sanayimizin ihtiyacı olan insan kaynağı ihtiyacını hep birlikte karşılamak isteriz. Bu konuda bize kurumsal olarak düşen ne varsa yapmayı taahhüt ettiğimizi bir defa daha ifade etmek istiyorum. Sanayicimizin üreticimizin her zaman yanlarında olduğumuzu söylüyorum” dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı Meslekli ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Meslek Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül ise yaptığı konuşmada, bir tarafta çalışacak veya fabrikada emek harcayacak birilerini ararken diğer taraftan da ‘benim bir işim olsa’ diyen bir kesim olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi:

“Bakanlık ve genel müdürlük olarak çalışmalarımızın odak noktasından biri de bu iki kesimi ortak noktada buluşturmak. İki kesimi de tatmin etmek çok önemli.  İki grubu buluşturmakla kalmayıp eğitimi de sağlamak çok önemli. Bu kapsamda Bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu yeniden belirlendi. 7 hedef 33 alt başlıkta Meslek ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü  olarak çalışmalara başladık. 6764 Sayılı kanunla eski adı çıraklık eğitim merkezi olan meslek eğitim merkezleri yeniden yapılandırıldı. Meslek eğitim merkezlerimizin alt yapılarında ciddi anlamda yenilikler ve iyileştirmeler gerçekleştirdik. Bu kapsamda; devlet teşvikleri yönüyle, çırak öğrencilerin özlük hakları yönüyle bu sisteme sağladığı  faydalar neler,  bunların sahaya olan  yansımaları neler,  nasıl işbirliği yapmamız lazım gibi projeler başlattık. Amacımız bu yenilikleri sahada bire bir anlatarak işbirliğinin  sağlanması. Bugün 7. İlimizdeyiz. Amacımız 81 ili ziyaret ederek bu çalışmaları anlatmak. “

Akgül konuşması ardından slayt eşliğinde sunum yaptı, katılımcıların sorularını cevapladı.

“MESLEKİ EĞİTİMİ TANITMA VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ” TANITILDI
“MESLEKİ EĞİTİMİ TANITMA VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ” TANITILDI
“MESLEKİ EĞİTİMİ TANITMA VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ” TANITILDI
“MESLEKİ EĞİTİMİ TANITMA VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ” TANITILDI
“MESLEKİ EĞİTİMİ TANITMA VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ” TANITILDI
“MESLEKİ EĞİTİMİ TANITMA VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ” TANITILDI
Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017